Հայ խորհրդարանականները մասնակցել են Նոր Նախիջեւանի հայկական համայնքի կազմավորման 240-ամյակին նվիրված միջոցառումներին
Հոկտեմբերի 23-ին տեղի ունեցած ասուլիսում ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներ  Նարեկ Մկրտչյանը,  Ալեքսեյ Սանդիկովն ու Մաթեւոս Ասատրյանն ամփոփել են Ռուսաստանի Դաշնության  Դոնի-Ռոստով քաղաքում հոկտեմբերի 17-20-ն անցկացված՝ Նոր Նախիջեւանի հայկական համայնքի կազմավորման 240-ամյակին նվիրված միջոցառումների արդյունքները:
Նարեկ Մկրտչյանի տեղեկացմամբ՝ պատվիրակությունը մասնակցել է Նոր Նախիջեւանի հայկական համայնքի ձեւավորմանը նվիրված միջազգային գիտաժողովին, ներկա գտնվել Մարտիրոս Սարյանի հիմնադրած թանգարանում կայացած՝ Հակին Ավանեսովի 1915թ. Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված ստեղծագործության ներկայացմանը:
Այցի շրջանակում հայ խորհրդարանականները հանդիպումներ են ունեցել համայնքային կառույցների, տեղական իշխանությունների, հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Քննարկվել են երկկողմ համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Նարեկ Մկրտչյանը նշել է, որ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ Դոնի-Ռոստովում թատերական բեմադրություններով հանդես կգան Հայաստանից մեկնած թատերախմբերը:
Պատգամավորը նշել է, որ հայ խորհրդարանականները եղել են նաեւ Հայ առաքելական եկեղեցուն պատկանող՝ Սուրբ Խաչ եկեղեցում, որը Դոնի Ռոստովում պահպանված ամենահին կառույցն է: Սուրբ Խաչ եկեղեցում են գտնվում հայ գրողներ՝ Ռաֆայել Պատկանյանի եւ Միքայել Նալբանդյանի շիրիմները: Նարեկ Մկրտչյանի հավաստմամբ՝ եկեղեցին վերանորոգման աշխատանքների կարիք ունի, որի համար կձեռնարկվեն համապատասխան  քայլեր:
Ըստ բանախոսի՝ հանդիպում-քննարկում է տեղի ունեցել նաեւ Դոնի-Ռոստովի հայ համայնքի երիտասարդների հետ:
Ալեքսեյ Սանդիկովը նշել է, որ հանդիպումների ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ազգային փոքրամասնությունների՝ լեզվի, կրթության եւ մշակույթի պահպանմանն առնչվող խնդիրներին:

Armenian Parliamentarians Take Part in the Events Dedicated to the 240th Anniversary of Formation of Nor Nakhijevan Armenian Community
At October 23 press conference, the deputies of the RA NA My Step Faction Narek Mkrtchyan, Aleksey Sandikov and Matevos Asatryan summed up the results of the events dedicated to the 240th anniversary of the formation of the Armenian community of Nor Nakhijevan held in Rostov-on-Don of the Russian Federation on October 17-20.
As Narek Mkrtchyan informed, the delegation took part in the International Conference dedicated to the formation of Nor Nakhijevan Armenian community, attended the launch of the work by Hakin Avanesov dedicated to 1915 Armenian Genocide.
Within the framework of the visit the Armenian parliamentarians had meetings with the representatives of the community structures, local authorities and the Armenian community. Issues concerning bilateral cooperation were discussed. Narek Mkrtchyan noted that according to the reached agreement, the theatrical groups left for Rostov-on Don from Armenia would stage performances.
The MP has noted that the Armenian parliamentarians have also been in Surp Khach/Saint Cross Church belonging to the Armenian Apostolic Church, which is the oldest building preserved in Rostov-on-Don. The tombs of the Armenian writers Rafael Patkanian and Mikayel Nalbandian are on Surp Khach Church. As Narek Mkrtchyan has assured, the church needs to be repaired, and for that appropriate steps will be taken.
According to the speaker, a meeting-discussion was also held with the young people of Rostov-on-Don.
Aleksey Sandikov has noted that during the meetings they touched upon the problems regarding the pereservation of the national minorities' language, education and culture.